unisportShop2017

Optakt: Top mod bund

Lørdag aften kl. 21:00 tager Real Madrid mod Mallorca i den bedste spanske række, hvor spillerne de seneste par uger har været afsted på landsholdstjeneste, mens Gareth Bale - endnu engang - tilskriver sig skadelisten med flere prominente navne for Real Madrid.

Real Madrid indtager i skrivende stund 2. pladsen i La Liga, 1 point efter Barcelona. Real Madrid har dog spillet én kamp mindre og med en sejr over Mallorca, findes Real Madrid igen på 1. pladsen. Mallorca findes i øjeblikket på 18. pladsen med 7 point efter 8 kampe. La Ligas tophold møder et af ligaens bundhold, og på papiret ligner det en let sejr til kongeklubben.

Mallorca har kun holdt buret rent i 2 ud af 8 kampe i sæsonen, mens klubbens spillere kun har scoret 6 mål. Budimir er dog klubbens topscore med 3 mål - ud af klubbens 6 i indeværende sæson. Mallorca har nogle småskader blandt nogle af klubbens marginalspillere, men startopstillingen forventes ikke at mærke til skaderne i form af markante ændringer. Mallorca vandt deres seneste kamp 2-0 mod Espanyol, mens deres eneste yderligere sejr skal findes tilbage i august.

Real Madrid er dog så småt ved at finde formen efter en dårlig sæsonstart, men har siden ydmygelsen mod PSG i Champions League ikke tabt. Kongeklubben scorer i gennemsnit 2 mål pr. kamp i ligaregi, mens der "kun" lukkes 1 mål ind. Zidane ligner en mand, der er ved at få styr på tropperne, selvom spillet ikke altid er lige kønt. Real Madrid mangler dog flere prominente navne i truppen mod Mallorca, hvor både Kroos, Modric, Mendy og Marcelo er tvivlsomme til opgøret.
Det må dog forventes, at Marcelo eller Mendy er blevet klar til at spille, da Carvajal hviles og Ordriozola derfor skal vikariere på højreback. Eden Hazard har meldt afbud, Bale, Nacho og Asensio er skadet, hvor Mariano Diaz er blevet hentet som erstatning i sidste øjeblik i Hazards fravær.

I de seneste 5 indbyrdes opgør mellem klubberne, har Real Madrid trukket sig sejrrigt ud af alle med en rimelig overbevisende målscore - både på hjemme- og udebane. Selvom Real Madrid har en større del bærende kræfter på skadeslisten til denne kamp, ligner det stadig en overkommelig modstander for kongeklubben. Det må forventes, at Zidane giver chancen til et par unge spillere i aftenens kamp, som med stor sandsynlighed gerne vil vise, hvorfor Zidane skal tro på deres kvaliteter i fremtiden.

Aftenens kamp spilles kl 21.00 på Estadio de Son Moix og dømmes af J. A. Rojas. Kampen kan følges live på Strive eller TV2 Sport.

Forventede startopstillinger:
Mallorca: Reina, Sastre, Valjent, Raillo, Gámez, Baba, Sevilla, Rodriguez, Febas, Lago, Budimir.
Real Madrid: Courtois, Ordriozola, Varane, Ramos Marcelo, Casemiro, Valverde, Isco, Vinicius, James, Benzema.

BEMÆRK! Vi bruger cookies.

Ved at benytte hjemmesiden accepterer du, at der gemmes cookies på din computer. Læs mere

Jeg er indforstået

Hvorfor informerer vi om cookies?

Alle danske hjemmesider skal informere om cookies, der afsættes på brugerens udstyr. Informationen skal være i overensstemmelse med ”Bekendtgørelse om krav til information og samtykke ved lagring af og adgang til oplysninger i slutbrugeres terminaludstyr”.

Vi benytter cookies til:

  • Optimering af teknisk funktionalitet
  • Integration til facebook.com
  • Integration til vores annoncører, herunder Google AdSense

Ønsker du ikke at tillade cookies, kan du finde en vejledning her til at slette/slå dem fra i din browser. Vælger du at slette cookies, vil en del funktioner på madridista.dk ikke fungere hensigtsmæssigt for dig. Fx vil det ikke være muligt at logge på debatforum.